Rezydencje Lądek-ZDRÓJ

PROGRAM
 

zapraszamy do naszych przyjaciół i do ich wyjątkowego miejsca na koncert:
Paulina Jeżewska & The Tricky Things – Kobiety Bluesa w Domu Klahra
👉 20.00 otwarcie PIK art gallery
👉 20.30 performance Dzikistyl Company
👉 21.00 Teatr Tańca Enza „Dora Maar ”
👉 22.00 Marzena Gawrysiak i goście art fusion
👉 23.00 afterparty: Dominika Radwan i goście w PIK art gallery
👉 prowadzenie: Wojciech Heliński.

Milana Chyżawska, pochodzi z Ukrainy, w 2014 roku przeprowadziła się do Polski. Od 2018 roku studiuje malarstwo w ASP w Gdańsku.

W Gdańsku mieszka i maluje, realizuje też różne artystyczne projekty na terenie Trójmiasta i okolic. Udział w interdyscyplinarnym spotkaniu artystycznym Rozstaje 2021 w Gorajcu, wystawy indywidualne: Palast Galerie w Berlinie, Teatr w Oknie, podczas Jarmarku św. Dominika w Gdańsku, w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, liczne wystawy zbiorowe w Polsce.Wspólnie z mężem Denisem Chyżawskim tworzą murale, np. rekordowy mural w porcie Władysławowa: „Historia w morzu rozpoczęta – na pamiątkę Zaślubin Polski z Morzem we Władysławowie”.

„Zawsze zachwycałam się kolorami otaczającego mnie świata. Ten zachwyt znalazł swoje odbicie w malowaniu. Cały świat jest jak malarska paleta!

W swojej twórczości wykorzystuję farby olejne, one najbardziej przekazują moją wizję. Odkrywam rysunek jako formę wyrazu mojej twórczości, lubię zgubić się między kreskami. Tam jest przytulnie i spokojnie. Natomiast malarstwo daje mi energię, dynamikę i …niepokój. Obecnie badam różne zestawienia barw. Dążę do precyzji i harmonii w kolorach. Staram się je znaleźć tam, gdzie są najmniej widoczne. Zagłębiam się w cienie, zagłębiam się w światło i skrywane tajemnice.

Spokój znajduję w formie koła. Idę wówczas ścieżkami wśród przyrody i harmonii, w które niespodziewanie włamują się ostre światło i głębokie cienie. Tu wiąże się pajęczyna myśli.”

Denis Chyżawski, od 2018 student malarstwa w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wystawy indywidualne: w Berlinie w Palast Galerie, Teatr w Oknie, podczas Jarmarku św. Dominika w Gdańsku, w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

„Uwielbiam malować: stwarzać własną rzeczywistość oraz malować z natury.

Moja praca twórcza jest nastawiona na eksplorację tego, co podświadome. Próbuję odnaleźć porządek w chaosie. Inspiruje się patternami z natury i szukam połączeń, które pozwalają na oddanie jej piękna. Interesuje mnie nawarstwianie i przenikanie różnorodnych kształtów i kolorów w harmoniczny sposób.

Niezwykle cenny i ważny dla mnie jest moment, w którym mogę oderwać się od rzeczywistości i skupić się na rzeczach, które są ponad czasem i codziennością. Otwieram umysł na nowe kompozycje.

Dla mnie jako artysty satysfakcjonujący jest efekt, kiedy patrzący na mój obraz człowiek – oprócz przyjemnego estetycznego doświadczenia – rozpoczyna dialog ze swoja duszą oraz gdy obraz przy pomocy klasycznych narzędzi kompozycji: kreski, koloru, przekazu oprócz roli dekorowania przyczynia się do kształtowania kultury i dobra ludzkości.”