Taniec żurawi

wernisaż: 28 VI 2022, godz. 19.00
wystawa czynna do 12 VIII 2022
po wcześniejszym umówieniu mailowym: kontakt@pik.pomorskie.pl

TANIEC ŻURAWI
cykl grafik

Autor grafik zajmuje się przede wszystkim eksperymentalnym zastosowaniem technik monotypii, poszukując nowych faktur i kolorystyki w abstrakcyjnych formach. Kolografia to technika graficzna dająca dużą swobodę twórczą.
W centrum pracy widzimy kształt czerwono-błękitnej kobiety ujęty w kubistyczną formę.
Dynamika, ruch, taniec to zagadnienia, które realizuje Maciej Górski. Bogate tło, pełne rdzawych pęknięć, plam
i faktur, przywołuje na myśl architekturę stoczni, statków, żelaznych śrub i mocowań – zdają się pochłaniać artystę. Kształt kobiety powtarza się w pracach, dzięki czemu autor uzyskuje rytm, dodatkowo wzmocniony zwielokrotnioną formą głowy – lewitujące okręgi odrywają się od sylwetki, tworzą rodzaj poklatkowej fazy ruchu. Sam ruch wydaje się tańcem electro boogie, zastygłym w czasie, gotowym
na kolejne dźwięki stoczni.

Marzena Gawrysiak
dyrektor artystyczna PIK,
kuratorka wystawy

W swoich pracach łączę techniki kolografii, monotypii i linorytu. Eksploruję faktury oraz tekstury. To napędza mnie w twórczości oraz zapewnia wolność w podejmowaniu  kreatywnych decyzji. Badanie palety barw oraz łączenie kolorów z wielu matryc na jednej odbitce jest dla mnie wielką inspiracją.
Swoją przygodę z grafiką warsztatową zacząłem na Politechnice Białostockiej Wydziału Architektury na kierunku Grafika. Po studiach przeniosłem się na sześć lat do Londynu i tam kontynuowałem swoją twórczość w studiu graficznym: London Printmaking Studio. Brałem udział w wystawach grupowych w Anglii, Czechach i Polsce.

Maciej Górski
autor wystawy, 
rezydent PIK